Nitelikli Zaman Yönetimi Nedir?

           Çağımızın en büyük problemlerinden birisi de zaman yönetimi. Bir işe başlamadan önce, başlarken, başladıktan sonra zamanla ilgili sorun yaşayan oldukça fazla insan var.
            Yönetici ya da müşterinin tek bir kişiye var olan tüm işi vermesi, iş gücünü paylaştıramaması, işin hemen teslim edilmesini istemesi, bir işi yaparken başka bir işin de aynı anda devam etmesini istemesi, sadece tek bir iş yapılıyormuş gibi davranması, zaman yönetimi konusunda aksaklık yaşanmasına neden olur.
            Çalışanlar tarafından bakacak olursak, uzun süren telefon görüşmeleri, bir türlü bitmek bilmeyen sigara molaları, alışveriş sitelerinde geçen zamanlar ya da sosyal mecralarda ne oluyormuş diye şöyle bir bakmak günün bir anda bitivermesine sebep olur.
            Nitelikli zaman yönetimi konusunda yapılması gereken ilk şey, yarının iş listesini bugünden düşünmeniz ve aksiyona geçmenizdir. Bunu yaptığınız an sabah neyle karşılacağınızı bildiğiniz için yoğun olsanız bile güne hazır bir şekilde uyanmış olursunuz, işinizi erken bitirmek adına daha verimli çalışır, iş listenizi tamamlarsınız.
            Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey de çalışan kişinin ona iş verecek kişiye, “bunu daha sonra yapabilirim, şu an iş listem dolu, olabilecek en kısa sürede teslim edeceğim.” deyip kendi önceliklerini yaratmasıdır.
Ancak bu şekilde, masada kahve bardakları birikmeyecek kimse size “bizim o işler ne oldu?” diye sormayacaktır.