YouTube’un SEO Hikayesi

Nedir Bu YouTube Hikayesi?

YouTube şu anda dünyanın ikinci en büyük arama motoru. Müzik, film, reklam… Aklınıza gelebilecek her şeyi barındıyor bu sosyal medya platformu. Hal böyle iken, pazarlamanın da göz bebeklerinden birisi oluyor. Düşünsenize hem işitsel hem de görsel olarak hedef kitlenize  ulaşabileceğiniz en kestirme yollardan birisi.

Bununla birlikte ortaya çıkan bir kavram var ki artık neredeyse hepimizin bu terime aşinayız. Duymamış olmanız çok küçük bir ihtimal. “Youtuber!”. Popüler kültürün ortaya çıkardığı en büyük kavramlardan biri belki de bu kelime. Bunun yanına bir de “influencer”ı ekleyebiliriz.

Aslında sadece iki kelime deyip geçemeyiz bu kavramları, şu anda dijital pazarlamanın neredeyse çoğu bu iki oluşum üzerinden ilerliyor.

Youtuber ya da influencerlar, takipçi kitlerinin fazlalığından ötürü ürün tanıtımı konusunda en sık başvurulan kaynaklardan. Video çekiyor, bunu kendi kanallarına ekliyor, sizin ürününüzü tanıtıyor ve bir bakıyorsunuz ki işler tahmininizden de iyi gitmiş!

Yalnız şöyle ki bu yolda başarılı olmak istiyorsanız uygulanması gereken ilk şey, SEO kurallarının adım adım gerçekleştirilmesidir.

 

Peki YouTube Stratejisi Ne Oluyor?

Öncelikle, mutlaka ama mutlaka SEO kurallarını bilen kişilerden destek almalısınız. Kanalınıza istediğiniz videoyu ekleyebilirsiniz, ancak sadece güncel, kalıcı ve SEO kuralları uygulanmış içerikleriniz kullanıcılara erişebilir.

 

SEO Kuralları Nelerdir?

Başlık ve Açıklama

Video içeriğinizin başarı elde etmesi için yüksek çözünürlüklü olması çok önemli. Profesyonel ekipman ve kalite sizi başarıya götürecektir. Bu işlemin ardından gelen adım ise video başlığı ve açıklamasının SEO’ya uygun bir şekilde girilmesidir.

İçerik neyi anlatıyor, hangi bilgiye ulaşmak isteyenler videonuzu izlemeli, hepsini belirli bir öngörüyle analiz etmeli ardından da tüm aşamalar buna göre şekillendirmelidir.

Etiketler

Videonuzu hedef kitleye ulaştırabilmek adına girilecek etiketler çok önemlidir. Videonuz ile alakalı etiketlemeler girilmeli, alakasız herhangi bir etiket eklenmemelidir.

Buradaki bir diğer önemli noktada hangi etiketlerin videonuz ile doğrudan alakalı olduğunu saptanabilmesidir.

Doğru Kategori

Videonuzun yüklenirken mutlaka doğru kategoride eklenmeli, izleyici de kafa karışıklığına sebep olmamalıdır.

Önizleme

Videonuz yüklenmesinden sonra temel bilgiler altından, önizleme için üç adet fotoğraf kendiliğinden seçilecektir. Ancak video içerisindeki bu görüntüler kapak için yeterli olmayabilir, profesyonel ellerden çıkmış, özenle tasarlanmış kapaklar izleyiciniz için önemlidir. Sizi daha güvenilir ve kurumsal gösterecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse videonuz yüklenirken adımların hızlıca geçilmesinin yerine, takip edilmeli, her adım gerektiği gibi sonuca ulaşacak şekilde doldurulmalıdır. Aksi takdirde özenerek çekilen o videolar dilediğiniz etkileşimi almayabilir.